Kulturní akce - Závod míru U23-Grant prix Jeseníky 2024

Kdy: 30. 5. 2024 13:00 - 16:15

Kde: dle aktuální akce

Závod Míru pro mladé cyklisty 1

•1. etapa – 30. května (start: 13:00, dojezd: 16:15): Krnov - Opava (123 km//1 739 výškových metrů).
Průjezd závodu po ulici 9.května v Raduni.

Typ akce: sport, aktivní vyžití (cyklistika)

Závod míru bude pro mladé cyklisty opět mezikrokem do světové špičky

Etapový cyklistický Závod míru se v letošní sezoně pojede od 30. května do 2. června a bude pro mladé cyklisty opět důležitým krokem na cestě do některé ze stájí World Tour. V minulosti v Jeseníkách závodili například Tadej Pogačar, Jonas Vingegaard či Julian Alaphilippe, kteří aktuálně patří mezi největší cyklistické hvězdy na světě. A loňský vítěz Antoine Huby z Francie podepsal nedávno dvouletý kontrakt v týmu World Tour Soudal Quick-Step. Bitva pro národní reprezentace do třiadvaceti let se jezdí jako součást seriálu elitního Nations' Cup a půjde o jedenáctý ročník.

„Přijedou nejlepší mladí cyklisté světa, kvalita bude na nejvyšší úrovni. Jsem si jist, že přivítáme některou z budoucích hvězd světového pelotonu. Připravili jsme náročné tratě včetně stoupání na legendární Dlouhé stráně, celkové nadmořské metry prověří jejich kvalitu. A já se samozřejmě těším na výkony českých talentů,“ řekl ředitel závod Leopold König. Z tuzemských cyklistů při Závodu míru startovali například Mathias Vacek (kontrakt ve World Tour týmu Lidl-Trek), Pavel Bittner (Team DSM firmenich PostNL), Petr Kelemen (Tudor PRO) či Milan Kadlec (Development Team DSM firmenich).

Úvodní den povede závodníky z Krnova do Opavy a bude to na rozdíl od posledního ročníku plnohodnotná 123 km dlouhá etapa, nikoliv prolog. Další etapa z Uničova do Rýmařova bude o 6 km kratší, ale výškovými metry náročnější. Klíčový den čeká na cyklisty v sobotu, neboť pojedou z Bruntálu na Dlouhé Stráně, na necelých 100 kilometrech nastoupají 2 156 výškových metrů. Finále ze Šumperka do Jeseníku bude dlouhé 126 km s převýšením 2 223 metrů. Celkově cyklisté zdolají 468 kilometrů a 7 981 výškových metrů. Závod míru je součástí Poháru národů, který patří do nejvyšší světové kategorie závodníků do 23 let a jehož součástí je i francouzský Tour de l´Avenir či Orlen Nations Grand Prix v Polsku.

„Jedeme na tradičních, ale i nových místech. Vážíme si podpory místních, měst a krajů, protože nám všichni hodně pomáhají připravit tratě a zajistit absolutně bezpečný závod, což je pro nás mimořádně důležité. Věříme, že na nejlepší mladé cyklisty světa přijde co nejvíc diváků a slibujeme, že budou mít velký zážitek. Zároveň se zavazujeme, že dopravu omezíme na dobu nezbytně nutnou a uklidíme po sobě. Chceme být dobrými sousedy,” slíbil Leopold König. Pro diváky připravují organizátoři fan zóny s programem pro celé rodiny.

Program Závodu míru U23 – Grand prix Jeseníky

• 1. etapa – 30. května (start: 13:00, dojezd: 16:15): Krnov - Opava (123 km//1 739 výškových metrů).
  • 2. etapa – 31. května (start: 13:30, dojezd: 16:35): Uničov - Rýmařov (117 km/1 863 výškových metrů).
  • 3. etapa – 1. června (start: 12:00, dojezd: 14:35): Bruntál – Dlouhé Stráně (99 km/2 156 výškových metrů).
  • 4. etapa – 2. června (start: 10:30, dojezd: 13:45): Šumperk – Jeseník (126 km/2 223 metrů).

Doprovodný program, startovní města

• Slavnostní představení týmů na pódiu
  • Vlajkový ceremoniál, proslovy osobností
  • Státní hymna